Вирощування розсади – процес цікавий та захопливий, але не без неочікуваних «сюрпризів». Ми  можемо зіштовхнутися з деякими поширеними проблемами, що виникають в процесі зростання  розсади. Які вони і як з ними боротися?

Насіння не зійшло або дало поодинокі, нерівномірні сходи.

Тут можливі кілька причин. Основна – це низька якість насіння, або у насіння минув термін придатності. Також можливою причиною може стати неправильна глибина посіву або занадто важкий, глинистий ґрунт, через який паросткам просто не вистачає сил пробитися на поверхню. Занизька температура теж не сприяє дружньому проростанню насіння, а відсутність дренажу та занадто зволожений ґрунт викличуть загнивання насіння.

Як подолати: використовувати якісне насіння від надійних, перевірених виробників та правильно підготовлений субстрат. При виборі насіння звертайте увагу на інформацію, яку вказує виробник на пакуванні, в більшості випадків там вказані такі основні параметри, як глибина загортання, норма посіву і т.д. Якщо використовуєте самозбір, не нехтуйте знезараженням, калібровкою та стратифікацією (загартовуванням) насіння.

Насіння зійшло, але через деякий час паростки починають гинути. Вилягання розсади.

Причиною гибелі сіянців може стати недостатній або надмірний полив.

При недостатньому поливі (наприклад, коли використовується тільки обприскування ґрунту, замість повноцінного поливу), зволоженим є тільки верхній шар ґрунту,в той час як в середині ємності, де знаходиться коренева система рослинки, ґрунт сухий і відповідно сходи засихають. Зворотна ситуація, тобто надмірний полив, особливо у поєднанні з недостатньою температурою ґрунту, викликає кореневі гнилі, наприклад чорну ніжку. Саджанцям, що залишилися, потрібна термінова пересадка у свіжий субстрат, при цьому корінці потрібно обробити марганцівкою або фунгіцидом.

Причиною гибелі розсади можуть бути в тому числі і шкідники, наприклад павутинний кліщ, тля або мокриці. Необхідна обробка інсектицидами.

При перевищені норми посіву і, як результат, сильно загущених сходах, спостерігається схильність до вилягання розсади. Дружні сходи починають боротьбу за поживні речовині, вологу та світло, в результаті чого слабкі сходи гинуть, а більш сильні можуть витягуватись і вилягати.

Цікавий факт, що інколи і наші пухнасті улюбленці котики можуть стати причиною загибелі розсади, якщо виберуть горщики з розсадою для своїх туалетних справ (кошача сеча спочатку впливає на колір розсади, а потім викликає її загибель)

Витягування розсади.

Це мабуть одна із самих розповсюджених проблем при вирощуванні розсади. Витягуванню сприяють такі фактори:

  • Недостатнє освітлення. Необхідно перенести ящик зі сходами у більш освітлене місце або зробити додаткове штучне освітлення.
  • Занадто висока температура повітря в приміщенні. В більшості випадків висока температура необхідна тільки на етапі проростання насіння, а за 3-4 дня після появи сходів температуру потрібно знизити.
  • Загущені посадки, в результаті чого сіянці затіняють один одного і ще більше витягуються, намагаючись отримати достатнє освітлення. Сюди ж можна віднести несвоєчасну пікіровку.
  • Надлишок азотних добрив.

Зміна вигляду, кольору розсади.

При нестачі азоту рослини виглядають слабкими, мають бліде листя та тонкі стеблі. При надлишку азоту зовні ситуація зворотна: рослини високі та міцні, темного насиченого кольору, але є велике але:  вся сила іде в листя, а от цвітіння та плодоношення затримуються.

При нестачі фосфору у листя з’являється червонувато-фіолетовий відтінок.  Також фіолетові плями на листах можуть свідчити про занизьку температуру ґрунту, потрібно помістити розсаду у більш тепле місце.

Бліді, безбарвні плями на листі скоріше всього свідчать про сонячні опіки. Частіше всього вони виникають коли розсаду починають занадто швидко і різко загартовувати перед висадкою у відкритий ґрунт, або якщо розсада стоїть на яскраво освітленому підвіконні і торкається листками скла. Тому перший час потрібно затіняти розсаду.

 

Завжди широкий вибір якісного насіння, а також добрива, стимулятори росту і препарати для захисту рослин - чекають на Вас у інтернет-магазині Good Harvest.