Коли збирати моркву восени

Отож, скоро похолодає, тож як дізнатися, що ваша морква готова переїхати у льох, або комору для зберігання?

Моркву збирають в залежності від терміну вегетації, який зазначений на упаковці з насінням. Зазвичай, восени збирають пізні сорти моркви, період вегетації яких становить 130-140 днів. 
Якщо Ви сіяли короткоплідні сорти моркви (тип Каротель, Шантане тощо) – зібрати їх Вам буде не складно, особливо, якщо ґрунт пухкий. А ось довгоплідним сортам краще допомогти підкопуванням, наприклад, вилами, це зменшить ризик пошкодження моркви у порівнянні з викопуванням лопатою.

Однією з ознак того, що морква дозріла – це заокруглений носик, дуже багато сортів мають цю ознаку при дозріванні. Викопайте кілька коренеплодів, якщо носики гострі – можливо, морква ще може рости і викопування по можливості можна перенести на більш пізні строки. 
Кажуть, що після першого чи навіть другого заморозків морква смачніша, бо мороз спонукає рослину накопичувати цукри.
Доречі, якщо не зібрати врожай і залишити моркву в землі, наступного року бадилля зацвіте і рослина утворить насіння.


Підготовка моркви до зберігання

Перед закладанням на зберігання відберіть коренеплоди, які для цього підходять, огляд можна зробити під час обрізання бадилля – обрізку потрібно робити обов’язково, залиште коренеплоди або без черенка, або з черенком до 2 см. Відкладайте на зберігання не пошкоджені коренеплоди, без тріщин та уражень шкідниками; тверді, не в’ялі, з повністю сухою поверхнею, очищеною від бруду. Допустимо закладати моркву, на якій були пошкодження, але зарубцювалися.

Доречі, для того, щоб якомога більше плодів було закладено на зберігання, важливо після викопування відразу готувати коренеплоди, адже за короткий час викопана морква почне в’янути. Оптимально по діям і строкам важливо розраховувати свої сили так, щоб незадовго після збору мати можливість перебрати моркву та перемістити її у підвал чи погреб.
При перебиранні ретельно оглядайте моркву, адже при потраплянні коренеплоду з гниллю, або вологими «ранами» будуть поступово пошкоджуватись і здорові морквини, що точно зіпсує Вам якусь кількість урожаю.
Відібрані коренеплоди можна помістити у льох, чи прохолодне приміщення на зберігання одним з наступних способів: 

 - у поліетиленові пакети у відкритому вигляді, або з отворами для повітря – овочі «дихають», всередині  утворюється висока вологість і невелика концентрація вуглекислого газу, що сприяє довготривалому зберіганню коренеплодів; 
 - у кошиках з лози, у них є отвори по всій площі, це добре для коренеплодів;
 - насипом у ящиках з пластику, або дерева також з отворами по периметру. Якщо є щільний папір, або шматки гофрованого картону – ними можна прокладати шари моркви;
 - у діжках чи контейнерах з піском або сухою тирсою – оптимально хвойною. Якщо використовуєте пісок – в нього можна додати незначну кількість гашеного вапна чи крейди, це запобігатиме утворенню хвороботворної мікрофлори; 
Під час переміщення коренеплодів з місця на місце не кидайте їх, а перекладайте дбайливо – за це морква віддячить Вам триваліший час.

Оптимальні умови для зберігання моркви

Оптимальні умови у сховищі для моркви: 
  - вологість 80-90˚С – у сухому середовищі морква почне швидко в’янути і втрачати вологу, що робить її більш уразливою
до патогенних мікроорганізмів і гнилей;

 - температура: на початок зберігання оптимальний рівень температури – 12˚С, з часом температура має зменшуватись до 0…+1˚С;

 - провітрюваність – рух повітря у сховищі необхідний для зменшення концентрації СО2. 1 кг моркви під час «дихання» утворює 3-5 мг СО2, якщо не провітрювати, кількість СО2 збільшується, а це призведе до псування овочів. У приміщенні має бути вентиляція, але якщо її немає, потрібно провітрювати, відкриваючи двері – кожного дня протягом 5-7 днів після закладання, потім 1-2 рази на тиждень.

Всі ці параметри підійдуть і для інших коренеплодів – буряку, картоплі тощо. Сподіваємося, для вас корисною була ця інформація і тепер ви більше знаєте про те, як успішно зберігати урожай без втрат. Ну, і як завжди - насіння моркви для гарного урожаю можна обрати і замовити у розділі "Насіння моркви"

А як Ви зберігаєте моркву, друзі?