Томати – одна з найпопулярніших овочевих культур.  І це зовсім не дивно, адже вони смачні, ароматні, корисні, і ще просто радують око декоративними кущами з червоними, рожевими, жовтими плодами.  А щоб отримати щедрий врожай помідорів - вирощуємо самостійно міцну, здорову розсаду томатів

Коли ж сіяти томати на розсаду? Врахуймо такі фактори:

  • Від появи сходів до висадки у відкритий ґрунт має пройти 55-65 днів. Сходи з’являються  досить швидко, за 5-10 днів.
  • Висаджувати у відкритий ґрунт рекомендується тоді, коли нічні температури не опускаються нижче +10°С, а температура ґрунту - +10..+12°С. Такі температури в нашому кліматі настають в середньому протягом травня.
  • Початок плодоношення томатів - від 90 днів з моменту посіву (для ранніх сортів і гібридів) до 180 днів для пізньостиглих сортів.

Виходячи з цих факторів, середній термін посіву насіння томатів на розсаду – це кінець лютого (для південних областей) та перші 2 декади березня. Але, звичайно, це приблизний термін, який корегується в залежності від цьогорічної погоди, регіону, вибору сортів, посадки в у відкритий ґрунт чи теплицю, тощо.

Наступним важливим фактором являється підходящий ґрунт, адже саме з нього буде брати поживні речовини наша розсада. Звичайно, простіше всього купити спеціалізований субстрат. Але якщо Ви готуєте субстрат для розсади самостійно, пам’ятайте що він має бути легкий, пухкий, повітре- і волого- проникний (важкі чорноземи та суглинки для цього не підходять, їх потрібно змішувати з піском, дерновою землею, торфом, щоб зробити їх структуру більш легкою). Також не нехтуйте знезараженням ґрунту. Його можна зробити або розчином фунгіциду, або такими народними методами, як виморожування або прожарювання.

Ємності для розсади томатів. Тут на сьогодні вибір величезний, починаючи від торф’яних таблеток, касет різного розміру, звичайних балконних ящиків або пластикових стаканчиків. Помідори – рослина з міцною кореневою системою і розсада помідорів гарно переносить пікіровку. Тому вибір ємностей залишається за Вами.

Посадка та догляд за розсадою томатів.

Будь яке спеціально оброблене насіння (дражоване, інкрустоване) ніякої попередньої підготовки не вимагає. Звичайне насіння від перевіреного виробника можна попередньо проростити (але не обов’язково). А ось самозбір варто обов’язково попередньо знезаразити фунгіцидами або у розчині марганцівки.

Насіння томатів сіється на глибину 7-10 мм у підготовлений, попередньо зволожений ґрунт.  Загортаєте, додатково зволожуєте посіви (бажано з пульвелізатора, щоб не розмивати верхній шар ґрунту), накриваєте плівкою або склом і чекаєте сходів. Зайвий конденсат з плівки чи скла прибирається по мірі необхідності. Поки насіння томатів проростає – йому дуже важливе тепло (+22..+25°С), а от світло – не обов’язково. Тому можна сміливо ставити ємності з посівами повище, наприклад зверху на кухонні полиці.


Порада: якщо Ви вибрали метод вирощування розсади без подальшої пікіровки – не насипайте при посіві повну ємність ґрунтом. Зробіть це на 2/3 висоти ємності. Потім, коли з’являться перші справжні листочки, буде змога досипати ґрунт до сімядільних листків. Тим самим Ви простимулюєте розвиток більш міцної, розгалуженої кореневої системи.


 

Після появи перших сходів ємності відразу переносяться у гарно освітлене місце, щоб не допустити витягування сіянців. Оптимальна температура для розсади томатів +16..+22°С, зазвичай на підвіконнях в звичайних квартирах і тримається такий температурний діапазон. А от світло варто забезпечити додатково, т.я. для розсади томатів світловий день має бути 10-12 годин, а в березні/початку квітня погодні умови за вікном не зажди відповідають цьому. Час від часу повертайте ємності з розсадою томатів різними боками до вікна.

Після появи 2-3 справжніх листків можна починати підкормлювати розсаду томатів спеціальними комплексними добривами. Полив томатів має бути помірним, але і пересихання не допускайте. Вода має бути кімнатної температури.

 


Порада: якщо все таки сіянці томатів витяглися – не засмучуйтесь. При пересадці у ґрунт, або раніше, якщо саджанці ростуть в окремих ємностях (стаканчиках) – витягнуте стебло треба вкласти горизонтально, присипати і ущільнити ґрунтом, а наземну частину підв’язати до опори. Буквально за пару днів та частина стебла, яка опинилась під ґрунтом – дасть нові корінці,  а верхня частина – вирівняється.


 

За 10-14 днів до висадки у ґрунт починайте закалювання розсади.

В магазині Good Harvest Ви завжди знайдете широкий вибір насіння томатів на будь який смак. Не зволікайте, замовляйте насіння томатів, насіння огірків, насіння капусти та інших овочів, та насолоджуйтесь гарним врожаєм!